Porady na temat rozmnażania żurawiny

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak rozmnażać żurawinę po Święcie Dziękczynienia z sosem z indyka i żurawiny? Może tylko ja snuję zadumane refleksje na temat rozmnażania żurawiny po wakacyjnej kolacji. Jeśli jednak jesteś zainteresowany rozmnażaniem żurawiny, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się użytecznych informacji na ten temat.

Jak rozmnażać żurawinę w ogrodzie?

Żurawina oczywiście ma nasiona, ale wysiewanie nasion nie jest powszechną metodą rozmnażania żurawiny. Zazwyczaj do rozmnażania żurawiny używa się siewek lub sadzonek. Nie znaczy to, że nie można rozmnażać żurawiny za pomocą nasion. Wysiewanie żurawiny z nasion wymaga tylko cierpliwości i wytrwałości, ponieważ kiełkowanie żurawiny może trwać od trzech tygodni do kilku miesięcy.

Jeśli chcesz rozmnażać żurawinę za pomocą szczepków lub sadzonek, pamiętaj, że roślina zacznie owocować dopiero po około 3 latach. Tak więc, jeśli chcesz uzyskać pierwsze owoce, najlepiej kupić 3-letnią sadzonkę, jeśli jest to możliwe. Żurawina lubi pH gleby od 4,5 do 5,5. Sprawdźcie, czy wasza gleba mieści się w tych parametrach. Jeśli potrzebujesz zwiększyć kwasowość gleby, użyj środka zakwaszającego glebę. Nie należy sadzić żurawiny w miejscach, gdzie gleba jest ciężka lub słabo zdrenowana. Wybierz miejsce w pełni słoneczne, o doskonałym drenażu i żyznej glebie. Korzenie żurawiny są dość płytkie, tylko 15 cm. głębokości. W razie potrzeby należy uzupełnić glebę o substancje organiczne, takie jak wysuszony obornik krów, kompost lub mech torfowy. Odległość między roślinami jednorocznymi powinna wynosić około 30,5 cm., a większymi trzyletnimi sadzonkami około metra.

Nie należy sadzić roślin zbyt głęboko; korona powinna znajdować się na poziomie gleby. Jeśli żurawina ma nagi korzeń, należy posadzić ją na tej samej głębokości, na której była uprawiana w szkółce. Jeśli jest sadzona w doniczce, posadź ją na tej samej głębokości, na której była w doniczce. Jeśli sadzisz na wiosnę, podaj żurawinie dawkę nawozu; jeśli jesienią, odczekaj do następnej wiosny. Podlej nową żurawinę obficie i utrzymuj ją w stanie wilgotnym, ale nie przemoczonym.

Rozmnażanie żurawiny z nasion

W pierwszej kolejności wypełnij doniczkę o średnicy 10 cm. sterylizowanym podłożem bez wapna. Następnie ugnieć glebę i przenieś doniczkę lub doniczki na podstawkę do podlewania, która jest wystarczająco głęboka, by pomieścić 5 cm wody. Napełnij tacę wystarczającą ilością wody, aby doniczki mogły wsiąknąć tyle wody, by ziemi stała się wilgotna. Ponownie ugnieć ziemię i wylej resztę wody na tacę. Wywierć 2-3 otwory w każdej doniczce i wrzuć po dwa ziarna żurawiny do każdego otworu. Przykryj je odrobiną podłoża uprawowego. Umieść doniczkę (doniczki) w miejscu, w którym utrzymuje się temperatura 18-21 C. przez cztery tygodnie w jasnym, ale pośrednim świetle słonecznym. Utrzymaj podłoże w stanie wilgotnym. Po czterech tygodniach przenieś doniczkę (doniczki) do chłodniejszego miejsce o temperaturze -4 do 4 C. na kolejne sześć tygodni. Ten okres chłodzenia rozpocznie kiełkowanie. Upewnij się, że podłoże jest lekko wilgotne. Po sześciu tygodniach przenieś doniczkę (doniczki) do innego miejsca o stałej temperaturze 4-13 C. Pozostaw doniczkę (doniczki) do kiełkowania w tej temperaturze, utrzymując je lekko wilgotne. Kiełkowanie zajmie w tym momencie zaledwie trzy tygodnie do kilku miesięcy.